středa 19. května 2021

Máme štěňátka

Dnes je to přesně měsíc, co nám Meginka dala sedm krásných štěňátek: 4 holky a 3 kluky. Otcem je červený pejsek Sidney, narozený v Anglii, s PP vydaným tamním Kannel Clubem. Vrh je to vyrovnaný, žádné nebylo viditelně větší nebo menší než ty ostatní.

V návalu radosti mě vůbec nenapadlo, že bych je mohla zvážit, ale byly malinký jako myšky. Někteří chovatelé váží štěňátka pravidelně každý den. My to neděláváme, není důvod. Že prospívají a rostou je obvykle vidět. Stejně tak je vidět, jestli nějaké za sourozenci zaostává a je potřeba jej přikrmit. Už druhý den byly jednou takoví.

Meginka je ohromná matka, starostlivá, dává pozor, aby se napily všechny, pak je umyje, vyčistí jim pelíšek a jde si odpočinout do svého. Ví, že je nemusí zahřívat, protože pod kobercem mají vyhřívanou podložku. Je ovšem vidět, že mateřství je náročné. Každý den slupne sama celé kuřátko a většinou se ještě dorazí miskou granulí, které má teď pořád k dispozici, kdyby náhodou měla ještě hlad. K tomu jí pravidelně 1-2x týdně přilepšujeme tvarohem s vajíčkem.

30.dubna se konečně otevřelo první očičko - byl to Teošek. Samozřejmě jsme tento významný okamžik zdokumentovali. Během následujících dvou dnů už na nás koukala všechna. O víkendu jsme pak pejsky poprvé zvážili - měla kolem 600g. Nikoliv kvůli nám, ale kvůli odčervení, abychom je mohli správně nadávkovat. V tu dobu už byla většina zamluvená

O týden později už na nás někteří zájemci začínali tlačit, že chtějí vědět, které konkrétní štěňátko bude jejich. Takže jsem je nafotila každé zvlášť, a postupně v pořadí jak si je kdo zamluvil, jsem jim posílala fotky, aby si mohli vybrat, které se jim líbí. Také jsme už od většiny dostali jména, která si pro své mazlíčky vybrali.

Holky:

Dorka (Adory)

Agnes

Aida

Astra

Kluci:

Arnie

Mustang (Amustang)

Teo (Ateo)

Během dalšího týdne čekaly štěňátka velké změny. Ohrádka už jim začínala být malá, takže hned, jak se nám podařilo sehnat koberec, zvětšili jsme jim životní prostor. Mají tak lepší výhled i na nás, což podpoří jejich socializaci.

Jen, co se v novém prostředí stihli rozkoukat, začali jsme je pomalu učit papat z misečky granule. Musím říct, že v tomto směru (ohledně jídla) byli kluci mnohem chápavější a zvládli to ještě ten den. Děvčatům to trvalo o něco déle, ale zvládly to také. Byl nejvyšší čas, protože jak jsme zjistili během dalšího odčervování, už mají i pár pěkně ostrých zoubků. A mimochodem, jsou to pěkní macíci - váží 1,1 kg!

2 komentáře:

  1. V kolika týdnech odchází štěňata do nových domovů?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zákon stanoví 50 dní. Obvykle však chovatelé předávají štěňátka novým majitelům až v 8 týdnech.

      Vymazat